Informacja Administratora

Nasze przedszkole:

Organizuje wiele ciekawych wycieczek, szczególnie przyrodniczych, dokumentowanych zdjęciami i zbiorem okazów przyrody oraz uroczystości i imprez przedszkolnych. Dzieci są dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

Przedszkole od kilku lat aktywnie bierze udział w konkursach między przedszkolnych, do których należą:
Kaliskie Spotkania Teatralne, Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej PYZA, Igrzyska Olimpijskie Przedszkolaków, Konkurs przyrodniczo-ekologiczny,  Konkurs plastyczny „Cztery pory roku”, Konkurs recytatorski „Poezja Przedszkolaka”, Dziecięca Piosenka Przedszkolna, Prezentacje Teatrzyków Przedszkolnych w MDK w Kaliszu. Nasi wychowankowie wielokrotnie zdobywali nagrody, wyróżnienia i osiągali wiele sukcesów w wielu konkursach.

Od 2008r. Przedszkole realizuje program edukacji przyrodniczo-ekologicznej opracowany przez nauczycieli przedszkola pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie” przy współpracy z Leśnym Centrum Edukacyjnym – Las Winiary. W każdej grupie wiekowej realizowany jest program nauki języka angielskiego.

Godziny funkcjonowania przedszkola:

od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 - 16.00

Godziny bezpłatne w ramach, których realizowana jest „Podstawa programowa wychowania przedszkolnego” obowiązują między 8.00 – 13.00.

Liczba oddziałów: 3

W naszym przedszkolu:

• Zapewniamy opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze radości, akceptacji i bezpieczeństwa.
  • Pomagamy wszystkim dzieciom w pełnym rozwoju ich talentu.
  • Wyrabiamy wrażliwość na wartości estetyczne w otoczeniu, przyrodzie i sztuce.
  • Organizujemy atrakcyjne zajęcia z uwzględnieniem różnorodnych form twórczości i ekspresji muzycznej, plastycznej i słownej, dzięki którym nasi wychowankowie osiągają „gotowość szkolną”.
  • Tworzymy przyjazną i serdeczną atmosferę.
  • Wykorzystujemy w pracy atrakcyjne metody nauczania.
  • Uwzględniamy indywidualne podejście do każdego dziecka.
  • Zatrudniamy wykształconą i ambitną kadrę pedagogiczną.
  • Posiadamy bardzo dobre warunki lokalowe.
  • Promujemy zdrowy styl życia.
  • Uznajemy priorytet domu rodzinnego w wychowaniu, pełniąc wobec rodziny funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze.
  • Wszyscy pracownicy są wychowawcami, wychowują swoją postawą i tym samym wpływają na kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci.

Zajęcia prowadzone w naszym przedszkolu dostosowane są do możliwości, zainteresowań i potrzeb dzieci oraz oczekiwań rodziców.

Zajęcia dodatkowe:

• religia
  • rytmika
  • zajęcia taneczne
  • logopedia
  • zajęcia sportowe z piłką

Kalendarz imprez i uroczystości:

Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę. Skupiamy się przede wszystkim na edukacji przyrodniczo-ekologicznej małych przedszkolaków. Posiadamy kalendarz uroczystości w ramach którego planujemy zadania na rok szkolny:

• Akcja „Sprzątanie świata”
  • Święto Pieczonego Ziemniaka
  • Pasowanie na Przedszkolaka
  • Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości
  • Spotkanie z Mikołajem
  • Wigilijne spotkanie z rodzicami „Jasełka”
  • Bal Karnawałowy
  • Kaliskie Spotkania Teatralne przedszkolaków
  • Uroczystość z okazji Dnia Flagi
  • Dzień mamy i Taty
  • Uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej

Współpraca przedszkola z rodzicami:

Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, Radą Rodziców i środowiskiem lokalnym. Opracowujemy i realizujemy „Plany współpracy z rodzicami”.
Wielu rodziców chętnie włącza się w organizację wycieczek, imprez i uroczystości, organizowanie pogadanek dla dzieci (pielęgniarka, policjant, strażak). Rodzice uczestniczyli w realizacji programów ogólnopolskich „Czyste powietrze wokół nas” „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, "Przyjaciele Zippiego" . Angażowali się również  w przygotowanie strojów teatralnych, wystawiali spektakle teatralne dla dzieci.

Przybliżamy rodzicom specyfikę pracy z dzieckiem głównie poprzez:

• zebrania ogólne i grupowe,
  •  rozmowy indywidualne z dyrektorem i nauczycielkami,
  •  prowadzenie kącika dla rodziców, m.in. informacje na temat realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, eksponowanie prac dzieci,
  •  zajęcia adaptacyjne z udziałem nowo przyjmowanych dzieci i ich rodziców
  • zajęcia otwarte i warsztatowe wystawy, wycieczki,
  • udział w uroczystościach przedszkolnych i integracyjnych rodziców z dziećmi.

Współpraca ze środowiskiem:

Nasze przedszkole ceni sobie współpracę z innymi przedszkolami poprzez udział w konkursach, uroczystościach, ponadto współpracujemy z:

•  Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną  – opieka nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  •  Szkołą Podstawową nr 6 w Kaliszu – zwiedzanie szkoły, udział dzieci w lekcjach „otwartych”, spotkania podczas różnych uroczystości, konkursów.
  •  Biblioteką w Opatówku – zwiedzanie biblioteki, udział w konkursach, prelekcjach, uczestniczymy  w akcji Cała Polska czyta dzieciom.
  • Nadleśnictwem Kalisz– spotkania z leśnikami, organizowanie pogadanek o treści ekologicznej, systematyczne zajęcia w LCE Las Winiarski.
  • MDK w Kaliszu – udział w konkursach, uroczystościach organizowanych na terenie miasta, zwiedzanie wystaw.
  • Komendą Miejską Policji – pokazy dla dzieci, pogadanki.
  •  Komendą Straży Pożarnej – zwiedzanie budynku straży, pokazy dla dzieci, pogadanki na temat zagrożeń pożarowych.
  •  Urzędem Miasta Kalisza  – udział w akcjach i przedsięwzięciach.
  •  Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kaliszu– udział w programach i akcjach.
  • Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kaliszu.
  • Rzemieślnikami i zakładami pracy – pogadanki, wycieczki.